Georgian Verbs

If you're trying to learn Georgian Verbs you will find some useful resources including a course about Verbs in the present past and future tense... to help you with your Georgian grammar. Try to concentrate on the lesson and notice the pattern that occurs each time the word changes its place. Also don't forget to check the rest of our other lessons listed on Learn Georgian. Enjoy the rest of the lesson!


Share

Georgian Verbs

Learning the Georgian Verbs is very important because its structure is used in every day conversation. The more you master it the more you get closer to mastering the Georgian language. But first we need to know what the role of Verbs is in the structure of the grammar in Georgian.

Georgian verbs are words that convey action (bring, read, walk, run), or a state of being (exist, stand). In most languages a verb may agree with the person, gender, and/or number of some of its arguments, such as its subject, or object.

Grammar Tips:

-       Present Tense

In Georgian, the verb in the present tense has the only suffix –s in singular for the third person

Singular                                                              

me visveneb – I rest                                 

Sen isveneb - You rest                            

is isveneb-s – He/she rests                     

In Plural, the verb takes the suffix –T at the end of the present tense in first and second persons, plural and in the third person, plural takes the suffix – en.

Plural

Cven visvenebT - We rest

Tqven isvenebT -You rest

isini isveneb-en -They rest    

Please note, that the first person also takes the prefix v- as the locution in singular as well as in plural forms, which shows the action direction, as the subject of action is the person himself and outlines the first person.

In general the Georgian verb is conjugated according to series, which should be learnt by heart.

Moreover, the Georgian verb expresses the subject and object within the verb itself, which makes the Georgian verb distinguishable from other languages. This is why the Georgian grammar is complicated and that’s why each raw and series should be learnt by heart.

 

-       Past Tense

In Georgian as well as in English the simple past tense is used to describe past events. The endings for the past tense verbs are:

-di

visveneb-di – I rested

vakeTeb-di – I did

vSromob-di – I worked

isveneb-di – You rested

akeTeb-di – You did

Sromob-di – You worked

 Again, the previfix –v appears in the first person in order to show the self action, where the direction is towards the first person.

So just take any regular verb stem and add it to the endings above, In the first person, please dont forget the –v prefix.

-       Future Tense

To form the future in Georgian it’s very complicated, as generally the Georgian verb is.

You have to learn it by heart, as the verb stem takes the prefix  -da, -ga, -i -a syllables inside the verb itself.

da-visveneb – I will rest

ga-vakeTeb– I will do

v-i-Sromeb – I will work (please note thathe verb stem has changed the inside syllable in this verb –o for -e).

This means that you should learn the conjugation of a verb by heart.


Here are some examples:

English VerbsGeorgian Verbs
Verbszmnebi - ზმნები
Pastts'arsuli dro - წარსული დრო
I spokeme vesaubre - მე ვესაუბრე
I wrotemivts'ere - მივწერე
I droveme vat'are - მე ვატარე
I lovedme miqvarda - მე მიყვარდა
I gavemivetsi - მივეცი
I smiledgavighime - გავიღიმე
I tookavighe - ავიღე
he spokeman isaubra - მან ისაუბრა
he wroteman dats'era - მან დაწერა
he droveman at'ara - მან ატარა
he loveduqvarda - უყვარდა
he gaveman mistsa - მან მისცა
he smiledgaighima - გაიღიმა
he tookman aigho - მან აიღო
we spokechven visaubret - ჩვენ ვისაუბრეთ
we wrotechven davts'eret - ჩვენ დავწერეთ
we drovevat'aret - ვატარეთ
we lovedchven gviqvarda - ჩვენ გვიყვარდა
we gavechven mivetsit - ჩვენ მივეცით
we smiledchven gavighimet - ჩვენ გავიღიმეთ
we tookchven avighet - ჩვენ ავიღეთ
Futuremomavali - მომავალი
I will speakme visaubreb - მე ვისაუბრებ
I will writedavts'er - დავწერ
I will drivevat'areb - ვატარებ
I will lovemeqvareba - მეყვარება
I will givemogtsem, mivtsem - მოგცემ, მივცემ
I will smilegavighimeb - გავიღიმებ
I will takeavigheb - ავიღებ
he will speakis isaubrebs - ის ისაუბრებს
he will writedats'ers - დაწერს
he will driveat'arebs - ატარებს
he will loveeqvareba - ეყვარება
he will giveis mistsems - ის მისცემს
he will smilegaighimebs - გაიღიმებს
he will takeaighebs - აიღებს
we will speakvisaubrebt - ვისაუბრებთ
we will writedavts'ert - დავწერთ
we will drivevat'arebt - ვატარებთ
we will lovegveqvareba - გვეყვარება
we will givemivtsemt - მივცემთ
we will smilegavighimebt - გავიღიმებთ
we will takeavighebt - ავიღებთ
Presentats'mqo - აწმყო
I speakme vsaubrob - მე ვსაუბრობ
I writevts'er - ვწერ
I drivevat'areb - ვატარებ
I loveme miqvars - მე მიყვარს
I giveme vadzlev mas, me gadzlev shen - მე ვაძლევ მას, მე გაძლევ შენ
I smilevighimi - ვიღიმი
I takevigheb - ვიღებ
he speaksis saubrobs - ის საუბრობს
he writesis ts'ers - ის წერს
he drivesis at'arebs - ის ატარებს
he lovesmas uqvars - მას უყვარს
he givesis adzlevs - ის აძლევს
he smilesis ighimis - ის იღიმის
he takesis ighebs - ის იღებს
we speakchven vsaubrobt - ჩვენ ვსაუბრობთ
we writevts'ert - ვწერთ
we drivevat'arebt - ვატარებთ
we lovechven gviqvars - ჩვენ გვიყვარს
we givevadzlevt - ვაძლევთ
we smilevighimit - ვიღიმით
we takevighebt - ვიღებთ

Notice the structure of the Verbs in Georgian.

List of Verbs in Georgian

Below is a list of the conjugated Verbs in the present past and future in Georgian placed in a table. Memorizing this table will help you add very useful and important words to your Georgian vocabulary.

English VerbsGeorgian Verbs
I can accept thatme amas ver mivigheb - მე ამას ვერ მივიღებ
she added itman es daamat'a - მან ეს დაამატა
we admit itvaghiarebt - ვაღიარებთ
they advised himmat urchies mas - მათ ურჩიეს მას
I can agree with thatme amas vetankhmebi - მე ამას ვეთანხმები
she allows itigi amis sashualebas idzleva - იგი ამის საშუალებას იძლევა
we announce itchven amas vatskhadebt - ჩვენ ამას ვაცხადებთ
I can apologizebodishs gikhdit - ბოდიშს გიხდით
she appears todayigi dghes gamochndeba - იგი დღეს გამოჩნდება
they arranged thatmat moats'qves es - მათ მოაწყვეს ეს
I can arrive tomorrowme shemidzlia khval chamovide - მე შემიძლია ხვალ ჩამოვიდე
she can ask himmas sheudzlia stkhovos - მას შეუძლია სთხოვოს
she attaches thatis amagrebs - ის ამაგრებს
we attack themchven mat tavs veskhmit - ჩვენ მათ თავს ვესხმით
they avoid hermat mas tavi aarides - მათ მას თავი აარიდეს
I can bake itme shemidzlia amis gamotskhoba - მე შემიძლია ამის გამოცხობა
she is like himis isetivea, rogorts is - ის ისეთივეა, როგორც ის
we beat it
they became happyisini gabednierdnen - ისინი გაბედნიერდნენ
I can begin thatme shemidzlia amis dats'qeba - მე შემიძლია ამის დაწყება
we borrowed moneychven puli viseskhet - ჩვენ ფული ვისესხეთ
they breathe airisini haers suntkaven - ისინი ჰაერს სუნთქავენ
I can bring itme shemidzlia movit'ano - მე შემიძლია მოვიტანო
I can build thatme shemidzlia avasheno - მე შემიძლია ავაშენო
she buys foodis qidulobs sak'vebs - ის ყიდულობს საკვებს
we calculate itchven vitvlit - ჩვენ ვითვლით
they carry itmat miakvt - მათ მიაქვთ
they don't cheatisini ar it'quebian - ისინი არ იტყუებიან
she chooses himis mas irchevs - ის მას ირჩევს
we close itchven vkhuravt mas - ჩვენ ვხურავთ მას
he comes hereis modis ak - ის მოდის აქ
I can compare thatme shemidzlia amis shedareba - მე შემიძლია ამის შედარება
she competes with meis me mejibreba - ის მე მეჯიბრება
we complain about itchven vchivit - ჩვენ ვჩივით
they continued readingmat k'itkhva ganagrdzes - მათ კითხვა განაგრძეს
he cried about thatis amis gamo t'iroda - ის ამის გამო ტიროდა
I can decide nowme shemidzlia es akhlave gadavts'qvit'o - მე შემიძლია ეს ახლავე გადავწყვიტო
she described it to meman es amights'era - მან ეს ამიღწერა
we disagree about itchven ertmanets amashi ar vetankhmebit - ჩვენ ერთმანეთს ამაში არ ვეთანხმებით
they disappeared quicklyisini sts'rapad gauchinardnen - ისინი სწრაფად გაუჩინარდნენ
I discovered thatme aghmovachine - მე აღმოვაჩინე
she dislikes thatmas ar mosts'ons - მას არ მოსწონს
we do itchven vak'etebt - ჩვენ ვაკეთებთ
they dream about itisini amaze otsneboben - ისინი ამაზე ოცნებობენ
I earnedme davimsakhure, gamovimushave - მე დავიმსახურე, გამოვიმუშავე
he eats a lotis bevrs ch'ams - ის ბევრს ჭამს
we enjoyed thatchven gvesiamovna - ჩვენ გვესიამოვნა
they entered hereisini shemovidnen ak - ისინი შემოვიდნენ აქ
he escaped thatman tavi aarida - მან თავი აარიდა
I can explain thatme shemidzlia amis akhsna - მე შემიძლია ამის ახსნა
she feels that tooisits amas grdznobda - ისიც ამას გრძნობდა
we fled from therechven ikidan gamoviketsit - ჩვენ იქიდან გამოვიქეცით
they will fly tomorrowisini khval gaprindebian - ისინი ხვალ გაფრინდებიან
I can follow youme tkven gamogqvebit - მე თქვენ გამოგყვებით
she forgot meman damivits'qa, mas davavits'qdi - მან დამივიწყა, მას დავავიწყდი
we forgive himchven mas vp'at'iobt - ჩვენ მას ვპატიობთ
I can give her thatme shemidzlia mas es mivtse - მე შემიძლია მას ეს მივცე
she goes thereis ik midis - ის იქ მიდის
we greeted themchven mat vesalmebit - ჩვენ მათ ვესალმებით
I hate thatme es mdzuls - მე ეს მძულს
I can hear itmesmis - მესმის
she imagine thatman ts'armoidgina - მან წარმოიდგინა
we invited themchven movits'viet isini, chven davp'at'izhet isini - ჩვენ მოვიწვიეთ ისინი, ჩვენ დავპატიჟეთ ისინი
I know himme mas vitsnob - მე მას ვიცნობ
she learned itman sheit'qo, man ists'avla - მან შეიტყო, მან ისწავლა
we leave nowvt'ovebt - ვტოვებთ
they lied about himisini masze tsruoben - ისინი მასზე ცრუობენ
I can listen to thatme shemidzlia movismino - მე შემიძლია მოვისმინო
she lost thatman dak'arga - მან დაკარგა
we made it yesterdaychven es gushin gavak'etet - ჩვენ ეს გუშინ გავაკეთეთ
they met himisini mas shekhvdnen - ისინი მას შეხვდნენ
I misspell thatme arasts'orad davts'ere - მე არასწორად დავწერე
I always prayme qoveltvis vlotsulob - მე ყოველთვის ვლოცულობ
she prefers thatmas urchevnia - მას ურჩევნია
we protected themchven is davitsavit - ჩვენ ის დავიცავით
they will punish herisini mas dasjian - ისინი მას დასჯიან
I can put it thereme shemidzlia amis ik dadeba - მე შემიძლია ამის იქ დადება
she will read itis amas ts'aik'itkhavs - ის ამას წაიკითხავს
we received thatchven mivighet - ჩვენ მივიღეთ
they refuse to talkisini uars atskhadeben saubarze - ისინი უარს აცხადებენ საუბარზე
I remember thatmakhsovs, - მახსოვს,
she repeats thatis imeorebs - ის იმეორებს
we see itchven amas vkhedavt - ჩვენ ამას ვხედავთ
they sell itisini amas qidian - ისინი ამას ყიდიან
I sent that yesterdayes gushin gavagzavne - ეს გუშინ გავაგზავნე
he shaved his beardman ts'veri gaip'arsa - მან წვერი გაიპარსა
it shrunk quicklyis sts'rapad mtsirdeba - ის სწრაფად მცირდება
we will sing itchven amas vimgherebt - ჩვენ ამას ვიმღერებთ
they sat thereisini daskhdnen - ისინი დასხდნენ
I can speak itme shemidzlia amis tkma - მე შემიძლია ამის თქმა
she spends moneyis puls kharjavs - ის ფულს ხარჯავს
we suffered from thatchven es gvt'anjavs - ჩვენ ეს გვტანჯავს
they suggest thatisini gvtavazoben - ისინი გვთავაზობენ
I surprised himme is gavak'virve - მე ის გავაკვირვე
she took thatman is aigho - მან ის აიღო
we teach itchven amas vasts'avlit - ჩვენ ამას ვასწავლით
they told usmat gvitkhres, - მათ გვითხრეს,
she thanked himman madloba gadaukhada - მან მადლობა გადაუხადა
I can think about itme vpikrob amaze - მე ვფიქრობ ამაზე
she threw itman es isrola, moisrola - მან ეს ისროლა, მოისროლა
we understand thatchven gvesmis - ჩვენ გვესმის
they want thatmat surt, rom - მათ სურთ, რომ
I can wear itme shemidzlia chavitsva es - მე შემიძლია ჩავიცვა ეს
she writes thatigi ts'ers, rom - იგი წერს, რომ
we talk about itchven amaze vsaubrobt - ჩვენ ამაზე ვსაუბრობთ
they have itmat es akvt - მათ ეს აქვთ
I watched itme amas vuqure - მე ამას ვუყურე
I will talk about itme amaze visaubreb - მე ამაზე ვისაუბრებ
he bought that yesterdayman es gushin iqida - მან ეს გუშინ იყიდა
we finished itchven es davasrulet, davamtavret - ჩვენ ეს დავასრულეთ, დავამთავრეთ

Verbs in the present past and future tense have a very important role in Georgian. Once you're done with Georgian Verbs, you might want to check the rest of our Georgian lessons here: Learn Georgian. Don't forget to bookmark this page.


Share